Početkom aprila 2025. godine odigrao se nesvakidašnji događaj. Naime, Ministarstvo zaštite životne sredine odbilo je da izda saglasnost na studiju kojom se procenjuju uticaji povećanja kapaciteta Ziđin Koperove fabrike kreča Zagrađe na životnu sredinu.
Međutim, praktična vrednost ove odluke je vrlo mala imajući u vidu da prema našim saznanjima Ziđin neometano sprovodi aktivnosti u proširenoj fabrici već više od tri godine bez potrebnih dozvola, dok inspekcija ovog Ministarstva isto toliko ne sprovodi inspekcijski nadzor kako bi utvrdila da fabrika ne samo da je izgrađena, već radi i sprovodi aktivnosti bez sprovedene procene uticaja na životnu sredinu.
Ziđin je još u novembru 2023. godine podneo zahtev za davanje saglasnosti na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta povećanja kapaciteta fabrike kreča Zagrađe. U postupku procene uticaja mišljenja su dostavili RERI, Društvo mladih istraživača Bor i udruženje Za česme, koji su ukazali na brojne nedostatke zbog kojih je zahtev trebalo odbaciti, poput veštačkog izdvajanja "projekta" povećanja obima eksploatacije kreča, bojazni da kompanija planira da za tehnološke potrebe koristi vodu za piće iz izvorišta Surdup kod sela Donja Bela Reka, kao i propuštanja da se u ovom postrojenju predvidi primena najboljih dostupnih tehnika.
ARHIVA PPNS OD SRPSKIH RUDA, 45 MILIJARDI DINARA DIVIDENDE KINEZIMA, OD TOGA 23 MILIJARDE FIRMI REGISTROVANOJ U HOLANDIJI

- Neophodna je primena najboljih raspoloživih tehnologija kojima se obezbeđuje da emisije otpadnih gasova neće dovesti do povećanog zagađenja već prekomerno zagađenog vazduha u Boru, ističe Toplica Marjanović, inženjer zaštite životne sredine koji je gotovo 40 godina radio u Rudarsko-topioničarskom basenu Bor i dodaje:
- Na primer, Ziđin je trebalo da predvidi korišćenje rotacione peći u kojoj se kao energent koristi prirodni gas, a izgrađena je peć koja koristi ugalj, čime se dodatno zagađuje vazduh.
Ministarstvo zaštite životne sredine je kompaniji tri puta produžavalo rok za uređenje zahteva, ali Ziđin nije postupao po uputstvima Ministarstva, nakon čega je Ministarstvo odbilo zahtev jer Ziđin "nije dostavio dovoljan broj projektnih podataka na osnovu kojih bi se mogao proceniti uticaj na životnu sredinu".
- Zanimljivo je da Ministarstvo ističe da je za tehničku komisiju "neprihvatljivo" to što je građevinska dozvola već izdata u trenutku sprovođenja procene uticaja, naročito imajući u vidu da se većina nedostataka odnosi na usklađenost sa tehničkom dokumentacijom na osnovu koje je izdata građevinska dozvola, ukazuje Ljubica Vukčević, advokat u RERI-ju.
- Sa druge strane, inspekciji istog ministarstva, nije bilo neprihvatljivo da uprkos jasnim zakonskim odredbama i već uspostavljenoj praksi ne sprovede inspekcijski nadzor postupajući po našem zahtevu iz avgusta 2022. godine i utvrdi da se u fabrici kreča Zagrađe već sprovode aktivnosti bez saglasnosti na studiju o proceni uticaja.
Osim toga, fabrika je proširena i pre nego što je Ziđin Koper pribavio građevinsku dozvolu za izgradnju, a za to vreme su Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Ministarstvo rudarstva i energetike igrali "ping-pong" igru nadležnosti, tvrdeći da nisu nadležni za nadzor nad fabrikom. Sada kompanija sprovodi aktivnosti bez upotrebne dozvole, a Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture nas i dalje ne obaveštava da li je sprovelo inspekcijski nadzor nad Ziđinom.
Još jedan od razloga zašto nije bilo moguće započeti postupak procene uticaja leži u tome da planski osnov za sprovođenje projekta nije postojao. Naime, izrađen je urbanistički projekat bez prethodno izrađenog urbanističkog plana, ali nadležna inspekcija Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture ni u tom slučaju nije reagovala i sprečila dalje nezakonitosti.
ARHIVA PPNS KAD DRŽAVA DOZVOLI UNIŠTAVANJE ŽIVOTNE SREDINE

Na žalost, ovo je samo još jedan od projekata i objekata koji je kompanija Ziđin nezakonito izgradila, i koji je u upotrebi bez prethodno sprovedene procene uticaja na životnu sredinu. U pravnoj državi u kojoj državni organi blagovremeno i efikasno reaguju, bilo bi neophodno da nadležna inspekcija kompaniji zabrani izvođenje projekta i obavljanje delatnosti dok ne pribavi saglasnost na studiju o proceni uticaja, uz istovremeno podnošenje javnom tužilaštvu prijave za privredni prestup, kao i adekvatnim kažnjavanjem kompanije u sudskom postupku.
Međutim, u Srbiji u kojoj danas živimo, institucije koje bi trebalo da štite pravni poredak nastavljaju da zloupotrebljavaju svoje nadležnosti kako bi činile ustupke kompanijama koje svoj profit ostvaruju na teret zdravlja građana i životne sredine.
Izvor: RERI
Dodatak PPNS
Pomenuto udruženje "Za česmu" objavilo je 2023. godine "Ekološki odgovor na ekspanziju rudarenja u Timočkoj Krajini" koji sadrži 13 primedbi i mišljenje sledeće sadržine:
Ne može se dati saglasnost na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta: Povećanje kapaciteta fabrike kreča "Zagrađe", na KP 9882, KO Donja Bela Reka, Opština Bor, zaveden pod brojem 353-02-03403/2022-03 jer projektom nije predviđena primena najbolje raspoloživih tehnologija, projektant ne garantuje da su primenjena tehnološko-tehnička rešanja zaštite životne sredine, nije prikazano aktuelno stanje životne sredine, nisu date emisije otpadnih gasova i voda, količine, sastav i postupanje sa otpadom, kao i kumulativne emisije sa lokacije rudnika Zagrađe, nije dat uticaj na zdravlje ljudi i nisu predviđene adekvatne mere za smanjenje i gde je moguće, otklanjanje štetnih uticaja na životnu sredinu.
Ministarstvo treba da donese odluku o odbijanju zahteva za davanje saglasnosti na predmetnu studiju o proceni uticaja na životnu sredinu u skladu sa članom 24. stav 1. Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu (Sl. gl. br. 135/2004 i 36/2009).
Izvor: Ekološki odgovor
PRILOG: DOKUMENT U CELINI


STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0