Iako bi prema "Ugovoru o funkcionisanju Evropske unije" trebalo, Evropska komisija u slučaju proglašenja projekta Jadar kao strateškog, nije obrazložila svoju odluku javnosti da bi čuvala "poverljive poslovne informacije". Nije navedeno da li je tako zaštićen interes javnosti u ovom slučaju.
Evropska komisija nedavno je svrstala projekat Jadar kao strateški energetski projekat van Evropske unije (EU). Potencijalni rudnik litijuma i bora kompanije Rio tinto je jedan od 13 koji se odnose na strateške sirovine.
Ova odluka je kako navodi Grin ligal impakt (Green legal impact) pravni tim koji se bavi zaštitom životne sredine, doneta bez obrazloženja, što je obaveza EK.
Osim ovog, portal N1 je postavio još neka pitanja koja se tiču projekta Jadar.
ARHIVA PPNS RIO TINTO I NAUČNOST UPRAVLJANJA RIZICIMA - PROF. DR PREDRAG SIMONOVIĆ

N1: Prema članu 296 UFEU - Ugovora o funkcionisanju Evropske unije, Evropska komisija je obavezna da obrazloži svoje zvanične odluke - ali u slučaju odluka C(2025) 1904 i C(2025) 3491, to nije učinjeno. Reč je o odlukama o proglašenju 47 strateških projekata, tj. podršci strateškim projektima unutar EU i 13 projekata van EU, uključujući projekat Jadar u Srbiji. Zašto?
"Član 296 UFEU navodi da "Pravni akti moraju navesti razloge na kojima se zasnivaju i moraju se pozivati na sve predloge, inicijative, preporuke, zahteve ili mišljenja koja zahtevaju ugovori". Razlozi za usvajanje odluka C(2025) 1904 i C(2025) 3491 objašnjeni su u njihovim preambulama, a njihovi aneksi takođe sadrže elemente koji pokazuju da odabrani projekti ispunjavaju kriterijume da budu priznati kao strateški projekti prema članu 6 Ugovora o upravljanju resursima. Detaljna procena ispunjavanja kriterijuma CRMA projekata nije objavljena radi očuvanja poverljivih poslovnih informacija, ali su dostavljene na adrese navedene u Odlukama".
N1: Jedan od razloga zašto Evropska unija strateški podržava projekat Jadar u Srbiji jeste smanjenje kineskog uticaja na kritične minerale. Kako se smanjuje uticaj Kine na kritične minerale ako je glavni akcionar kompanije Rio Tinto kineska državna kompanija?
"Evropska unija podržava projekat Jadar u Srbiji jer pomaže u obezbeđivanju stabilnog snabdevanja litijumom, ključnim materijalom za zelene i digitalne tehnologije. Projekat se pažljivo razmatra kako bi se osiguralo da ispunjava ciljeve EU u pogledu diverzifikacije uvoza i jačanja ekonomske otpornosti. Ako bude uspešan, Jadar bi mogao da obezbedi značajan deo potreba EU za litijumom, a istovremeno da podstakne srpsku ekonomiju stvaranjem radnih mesta i razvojem sektora baterija i električnih vozila. Ova saradnja je osmišljena da donese investicije, veštine i rast u Srbiju, uz istovremeno osiguravanje da EU ima pouzdan pristup važnim sirovinama iz različitih izvora".
ARHIVA PPNS SPORNA ZAKONITOST 60 PROJEKATA "STRATEŠKIH" ZA EU, MEĐU KOJIMA JE I "JADAR"

N1: Najava izgradnje rudnika litijuma i bora u dolini Jadar izazvala je velike društvene nemire i sukobe u Srbiji. Većina građana je snažno protiv rudnika, a dominantan deo naučne zajednice je, takođe, protiv toga. U Srbiji nema dijaloga, nema javne diskusije, a neki od potrebnih dokumenata nisu dostupni, dok Vlada Srbije deluje kao lobista. Država preti protivnicima i hapsi ih. Da li je Evropska komisija svesna svog dela odgovornosti u stvaranju sukoba u Srbiji i zašto ignoriše nalaze naučne zajednice Srbije?
"Evropska komisija je svesna velike zabrinutosti oko rudarstva litijuma u Srbiji, uključujući projekat Jadar. Navedeni projekti ostaju predmet procene uticaja na životnu sredinu i zahteva za javne konsultacije, u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom. Kako je navedeno u članu 6. Zakona o upravljanju resursima, projekat mora biti sproveden na održiv način, uz pažljivo praćenje i minimiziranje uticaja na životnu sredinu i društvo, poštovanje ljudskih prava i radnih prava, smisleno angažovanje lokalnih zajednica i transparentne poslovne prakse radi sprečavanja korupcije".
ARHIVA PPNS NAUČNI RAD OBJAVILI SARADNICI RIO TINTA KOJI BI DA TRAŽE JADARIT I VAN SRBIJI

N1: Godinama je vladavina prava bila prva žalba u izveštajima Evropske komisije o napretku Srbije u evropskim integracijama. Na osnovu onoga što Evropska komisija smatra da Srbija može da sprovede projekat kao što je rudnik litijuma i bora, što do sada nije planirano nigde u svetu, zbog visokog rizika po ljudsko zdravlje i životnu sredinu.
"Strateško partnerstvo o sirovinama, baterijama i električnim vozilima ne menja pristup EU vladavini prava, demokratiji, niti tempu pristupanja Srbije EU. Partnerstvo se fokusira na privlačenje investicija za podršku ekonomskom rastu, zelenoj tranziciji i stvaranju radnih mesta. Takođe obavezuje Srbiju i EU na društveno odgovorno rudarstvo i visoke ekološke, socijalne i upravljačke standarde tokom celog procesa rudarstva".
Foto: Prviprvinaskali.com, arhiva
Predrag V. Popović
Izvor: N1


STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0