Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u saradnji sa područnim poljoprivrednim savetodavnim i stručnim službama (PSSS), obezbedilo je danas cisterne sa pijaćom vodom i uputilo ih na Suvu Planinu gde su ugrožene životinje zbog nedostatka vode u letnjim mesecima.
- Narednih 15 dana svakodnevno ćemo slati po četiri cisterne sa pijaćom vodom kako bismo obezbedili dovoljne količine za stoku. Radimo u koordinaciji sa Ministarstvom, lokalnim samoupravama i poljoprivrednicima na terenu, istakao je Srećko Vukašinović, direktor PSSS Niš, a saopštilo Ministarstvo.
Životinje su zbrinute, a domaćinstvima je omogućeno da prebrode ovaj težak period, piše u saopštenju.
Dodaje se da će Ministarstvo nastaviti da prati situaciju na Suvoj planini, a ukoliko bude potrebe, obezbediće dodatne količine vode i logističke podrške.
I lokalna pomoć
Ranije u toku dana vodu je poslala niška JKP Mediana.
- Četiri cisterne sa vodom poslalo je niško JKP Mediana, po dogovoru niškog gradonačelnika (Dragoslava Pavlovića) i predsednika opštine Gadžin Han (Milisava Flipovića), kazao je za Danas Jovica Miljković, predsednik mesne zajednice Mali Krčimir.
Višegodišnji problem
Kao i prethodnih godina tokom letnjih meseci, na Suvoj Planini ponovo nema vode, a tamo je oko 1.000 krava i 300 konja.
Problem žeđi krava i konja na Suvoj planini, od koje te životinje umiru, najdramatičniji je kada presuši izvor Rakoš, najveći u tom delu planine, zbog čega tri velika betonska bazena koja prikupljaju vodu sa izvora, i iz kojih životinje piju, ostaju prazni.
Stočari sa prethodno su kazali da su cisterne samo privremeno rešenje za ovaj višegodišnji problem.
Na upozorenje da je situacija dramatična i molbu da im se obezbede cisterne sa vodom, koje su poslednji put napunile bazene na Suvoj Planini prošle subote, do sada nisu javno reagovali ni Ministarstvo poljoprivrede, ni opštine Gadžin Han i Bela Palanka, na čijoj su teritoriji planina i životinje, a ni Vojska Srbije, koja je ranije dovozila cisterne, preneo je Danas.
Ministarstvo i opština Gadžin Han danima nisu odgovarali ni na pitanja ovog dnevnika vezana za dramatičnu situaciju.
Nikola Manojlović, stočar iz sela Mali Krčimir, kazao je ranije za Danas da su pre više od deset dana preko Udruženja stočara pisali Ministarstvu poljoprivrede, upozoravajući ga na dramatičnu situaciju, ali da nikakav odgovor nisu dobili.

Postoji rešenje, ali...
- Oni nam godinama obećavaju da će problem trajno biti rešen, ali sve su to lažna obećanja. Mi stočari smo zbog toga ovog proleća pokušali sami da ga rešimo, pa smo sami izbušili tri bušotine od po 100 metara, kako bi došli do vode, ali je nažalost nismo pronašli, kazao je on.
Manojlović je još kazao da su ih iz opštine Gadžin Han obavestili da ona nema sredstava da reši problem žeđi životinja na Staroj planini.
U ovoj opštini, inače, i više od 30 sela nema vodu, zbog čega je proglašena vanredna situacija.
U opštini Bela Palanka su „potpuno nezainteresovani za probleme koje imamo“, dodao je Manojlović.
Prema mišljenju stočara, a i dela stručnjaka, trajno rešenje bi moglo da bude kopanje bunara i postavljanje kaptaža izvora vode, kako bi se tokom sušnog leta tu pojile životinje.
Alarmi iz godine u godinu
Stočari iz ovog kraja godinama ukazuju na problem koji ne mogu sami da reše.
Sa tri cisterne upravo su doneli 21 tonu vode, a 10 krava pije 500 litara vode dnevno, kazao je prošle godine Danijel Veljković iz sela Mali Krčimir za Medijski istraživački centar Niš.
- Sa ovim što smo doneli imamo samo do večeras, i sutra je opet isti problem. Mi sad bukvalno molimo Boga da nam padne kiša, ali kiša nikako da dođe. Trenutno zavisimo od ovih kamiona iza nas, od dobre volje opština koje nam daju ove kamione. Prestanak rada ovih kamiona je kraj, pričao je Danijel.
Izvor na Rakošu presušio je i 2023. godine, a cisterne sa vodom su retko stizale, pisao je Agroklub.
- Dogovorili smo se da mi obezbeđujemo gorivo za cisternu i 4.000 dinara dnevno za vozača Direkcije koji će svakoga dana izvoziti po tri cesterne do pojilišta. Međutim, cisterna ne izlazi svakog dana, a za to se nalaze razna opravdanja, poput onih da je neophodna za dovoženje vode meštanima u selima jer je suša velika i pojedina mesta ostaju bez vode. Zaista smo očajni, jer životinjama nije dovoljno da vodu piju jednom nedeljno, one moraju da je piju svakog dana, kazao je tada Saša Miljković, stočar iz sela Semča u opštini Gadžin Han.
I pre četiri godine na Suvoj Planini se odvijala prava tragedija – oko 800 krava i 200 konja je ostalo bez vode nakon što im je presušio jedini izvor za napajanje u letnjim mesecima, pa su stočari i ekološki aktivisti bili prinuđeni da apeluju na vlasti, firme i pojedince da pomognu da se obezbedi dopremanje vode do iznemoglih životinja.
Grupa ekoloških aktivista Zelena patrola na delu uspela je prošle nedelje da pronađe donatora koji bi platio transport vode do ugroženih životinja na Suvoj planini, ali ne i firmu koja ima cisterne i koja bi za novac prevezla vodu. Cisterne nisu mogli da dobiju ni od javno komunalnih preduzeća u Nišu, Pirotu, Knjaževcu, Gadžinom Hanu i Babušnici, uprkos tome što bi prevoz bio plaćen, preneo je Balkan grin enerdži njuz.
Toplotni talas tek sledi
Ovogodišnja kriza prigušena je do kraja jula. Pratićemo šta sledi u avgustu.
Prema prognozi RHMZ, Srednja minimalna i maksimalna temperatura vazduha u avgustu biće iznad višegodišnjeg proseka, pri čemu će njena vrednost u proseku biti viša za 1-2º u odnosu na višegodišnji prosek.
Mesečna suma padavina tokom avgusta biće ispod višegodišnjeg proseka sa vrednostima za 5-15mm nižim u odnosu na višegodišnji prosek.
Foto: Ministarstvo PŠV
Izvori: Ministarstvo PŠV; Danas; MIC Niš; Agro klub; Balkan grin enerdži njuz; RHMZ
Obrada: Prviprvinaskali.com


STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0