Grad Kragujevac i udruženje PRVI PRVI NA SKALI sprovešće projekat "Staze prirode - akcije za transparentno razumevanje i otporne ekosisteme u gradu Kragujevcu" tokom narednih godinu dana uz podršku Vlade Švajcarske u okviru Programa PRO "Lokalno upravljanje za ljude i prirodu".
Kragujevac je među 18 gradova i opština koji su juče stekli sertifikat za odobren projekat u oblasti životne sredine. Sertifikati su dodeljeni na događaju održanom u Beogradu, uz prisustvo predstavnika Ministarstva zaštite životne sredine, Zavoda za zaštitu prirode Srbije, Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu - UNEP-a, kao i brojnih predstavnika lokalnih samouprava.
Dodeli sertifikata za projekat "Staze prirode" prisustvovali su Stefan Nikezić, član Gradskog veća za unapređenje i zaštitu životne sredine i Dejan Milošević, zastupnik udruženja PRVI PRVI NA SKALI.

Projekat u Kragujevcu
Cilj projekta "Staze prirode" je proširenje zelenih površina na prostoru oko stadiona "Čika Dača" i promovisanje pozitivnih uticaja pošumljavanja na zaštitu životne sredine na lokalnom nivou.
Projektom će biti pošumljen navedeni prostor sa 125 novih sadnica, a planirane su edukativne radionice u saradnji sa osnovnim školama i predškolskom ustanovom, predavanja univerzitetskih profesora i promotivna kampanja.
Održivost se postiže uključivanjem zajednice, saradnjom sa institucijama i dugoročnom edukacijom o zaštiti životne sredine.
Ukupna vrednost projekta je 13.200 evra, a učešće Grada je 2.622 evra.
Na konkurs koji je trajalo do 31. januara dostavljen je predlog projekta sa aktivnostima od aprila. Pošto je sada i dobijen sertifikat, sledi adaptiranje plana aktivnosti i skorije detaljno predstavljanje projekta.

Ekomar partner u Tutinu
Među Kragujevčanima koji su uključeni u Program PRO je i Udruženje za promociju i ekološki marketing prirodnih vrednosti "Ekomar" čiji je partner opština Tutin.
"Inicijativa za očuvanje prirode za buduće generacije" naziv je projekta koji promoviše ekološku svest među mladima i jača kapacitete lokalne samouprave za zaštitu prirodnih resursa.
Aktivnosti obuhvataju obuke za Zeleni savet, jačanje kapaciteta zaposlenih u opštini, izradu informativnih sadržaja, promociju prirodnih vrednosti Pešterske visoravni, kampanju na društvenim mrežama i radionice o očuvanju prirode za učenike osnovnih i srednjih škola.
Održivost se obezbeđuje kroz jačanje institucija, edukaciju javnosti, međusektorsku saradnju i planove za dugoročno upravljanje rezultatima projekta.
Ukupna vrednost projekta je 13.125 evra, a učešće opštine Tutin je 1.672 evra.

Podržane lokalne samouprave
Programom PRO podržane su sledeće lokalne samouprave: Babušnica, Bela Palanka, Bojnik, Bosilegrad, Ćuprija, Knjaževac, Kragujevac, Kraljevo, Medveđa, Niš, Osečina, Prijepolje, Ražanj, Sjenica, Svilajnac, Tutin, Valjevo, Vrnjačka Banja.
Vodeća udruženja-partneri
Među 18 partnerskih udruženja građana su:
Pogled sa juga - Babušnica, Belpa Eco - Bela Palanka, Konektor - Bojnik, EKO-BOS - Bosilegrad, UNEKOOP - Ćuprija, Timočki klub - Knjaževac, PRVI PRVI NA SKALI - Kragujevac, Novi put - Kraljevo, Centar za decu i omladinu - Medveđa, Zeleni ključ - Niš, Svet oko nas - Osečina, Kamena gora - Prijepolje, Zelena oaza - Ražanj, EcoPrime - Sjenica, Centar za organsku proizvodnju - Svilajnac, Ekomar - Tutin, eRevolucija - Valjevo, Čuvari prirode Srbija - Vrnjačka Banja.

O projektima
Projekti Programa PRO su usmereni na rešavanje prioritetnih ekoloških izazova na lokalnom nivou.
Kroz javni poziv, lokalne samouprave u partnerstvu sa organizacijama civilnog društva predložile su projekte koji odgovaraju na konkretne potrebe u oblasti zaštite životne sredine, sa posebnim fokusom na rešenja zasnovana na prirodi i uključivanje građana u proces donošenja odluka.
Podržani projekti obuhvataju širok spektar oblasti, uključujući upravljanje otpadom, očuvanje prirodnih resursa, unapređenje kvaliteta vazduha, uređenje zelenih površina i pošumljavanje, upravljanje vodnim resursima, obnovljive izvore energije i razvoj ekoturizma. Sve inicijative uključuju i aktivnosti podizanja svesti građana o značaju očuvanja životne sredine.
Ova podrška ne samo da unapređuje zaštitu životne sredine na lokalnom nivou, već i podstiče saradnju između lokalnih samouprava i organizacija civilnog društva, kao i jačanje kapaciteta lokalnih institucija.
Mirjana Todorović, šefica odseka za razvoj sistema za upravljanje otpadom i saradnju sa JLS u Ministarstvu zaštite životne sredine, naglasila je važnost uključenosti lokalnih samouprava u ove procese.
- Ono što je posebno vredno u okviru ovog programa jeste činjenica da su lokalne samouprave, u partnerstvu sa organizacijama civilnog društva, bile u centru procesa – od prepoznavanja potreba do kreiranja rešenja. To je pravi put, jer održiva zaštita životne sredine nije moguća bez uključivanja građana i izgradnje kapaciteta na terenu.
Prisutnima se takođe obratio Dragan Mladenović, viši službenik za dobro upravljanje na programu, koji se osvrnuo na značaj angažovanja lokalnih aktera u unapređenju kvaliteta života.
- Cilj je bio da odgovorimo na potrebe koje su same lokalne samouprave prepoznale. Ovo za nas predstavlja intervenciju od strateškog značaja, jer je ideja bila da osnažimo lokalne samouprave da usvoje procedure i reaguju proaktivno kada je u pitanju zaštita životne sredine.
Više informacija o podržanim projektima dostupno je u priloženom pregledu rezultata javnog poziva.
Prilog: Rezultati
Vlada Švajcarske podržava projekte iznosom od preko 225.000 evra, a doprinos lokalnih samouprava je 31.000 evra.
Program "PRO - Lokalno upravljanje za ljude i prirodu" zajednički sprovode agencije Ujedinjenih nacija u Srbiji – UNOPS, UNICEF, UNFPA i UNEP, u saradnji sa Vladom Republike Srbije i uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske.
Izvor: PRO
Obrada/foto: Prviprvinaskali.com
D. M. M. - PPNS


STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLIPRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0